2020 TYT – AYT Biyoloji Kaynak Önerileri

Neye göre değerlendirme yaptık ?

Güncellik : Bizim için olmazsa olmazımız olan güncellik , bir kaynağın yeni sınav sistemi ile uyumlu olup olmamasını kontrol ettik.

Temel Seviyeye Uygunluk : Belirli bir temeliniz yoksa her kitap sizin için uygun olmayabilir. Bu kriter ilgili kitabın hiç temeli olmayan bir öğrenciye göre uygun olup olmadığını gösterir.

Yeni Nesil Soru Tipleri : ÖSYM 2017’den itibaren soruları daha çok yorumlama gücünü ölçme ve paragraf tipinde soru sorma kısmına yöneldi. İşte biz bunlara yeni nesil sorular diyoruz. Bazı yayınlar bunu karşılarken bazı yayınlar ise karşılamıyor , bunları da enine boyuna değerlendirdik.

Derece İçin Uygunluk : Seviyesi çok iyi olan öğrenciler için geçerli bir kriterdir. Bu tipte yayınların zorluk seviyesi oldukça fazladır.

Pasteur Bile Çözerdi : Bu kriter kitabı her yönüyle değerlendirip en başarılı olan kitaplara verilen kriterimizdir.

Görsellik / Grafik : Kitabın iç kısmında yapılan grafik ve görsel çalışmalarının nasıl olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bu PDF serisi kolay , orta ve zor seviye sorulardan oluşur. Tamamı video anlatımlıdır aynı zamanda video çözümlüdür tamamen güncel olup  https://seninbiyolojin.net sitesinden ulaşılabilir.

Senin Biyolojin 2020 TYT – AYT Biyoloji Serisi – Aras Tuğcu

Kaynak tavsiyesi yaparken , kendi yazmış olduğum fasikülleri tanıtmamak olmaz elbette. Benim için en önemli şey güncellik olduğu için fasikülleri hazırlarken hem güncel olmasına , yeni soru tipleri içermesine , aynı zamanda her kesime hitap edebilmesine özen gösterdim. TYT ve AYT 2020 Biyoloji için internette yapılan en kapsamlı anlatım ve soruları içeren fasikülleri seviyeniz iyi olmasa dahi alabilirsiniz. Çünkü kapsamlı şekilde anlatım yapıldığı için anlamadığınız bir nokta olsa bile bana sorabilirsiniz.

PDF içeriğinde bulunan tüm soruların da soru çözümlerini yapmaktayım. Yani fasikülde ne varsa hem konu anlatımı hem de soru çözümü videoludur. Bu fasiküllerin tamamına https://seninbiyolojin.net sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca fasikülleri aldıktan sonra benim rehberlik ettiğim Telegram grubuna da katılabilirsiniz.

Güncellik 100%
Temel Seviyeye Uygunluk 90%
Yeni Nesil Soru Tipleri 95%
Derece İçin Uygunluk 90%
Pasteur Bile Çözerdi 95%
Görsellik / Grafik 90%

Bu kitap konu anlatımları yoğun , fakat az soru içeren bir kitaptır ve temel düzeydir.

Antrenmanlarla Biyoloji  – Antrenman Yayınları

Biyoloji’de seviyesi düşük olan öğrencilerimiz için önerebileceğimiz bir kaynaktır. Daha çok tablolaştırma yöntemiyle biyolojiyi ele alan bu kitap 3 yıl önce piyasaya sürüldü.

Tablo ile biyoloji çalışmayı seven bir öğrenciyseniz tercih edebilirsiniz. Fakat kitaptan çok fazla soru çeşidi beklemeyin. Zaten kitabında sloganı bu yönde ilerliyor , yetebilecek kadar biyoloji içeriyor. Yani kısacası seviyem düşük ben ne alayım , nereden başlayayım hocam ? diyen tayfaya sesleniyorum başlamak için idealdir.

Güncellik 60%
Temel Seviyeye Uygunluk 100%
Yeni Nesil Soru Tipleri 45%
Derece İçin Uygunluk 20%
Pasteur Bile Çözerdi 10%
Görsellik / Grafik 55%

Kitap neredeyse hiç soru içermez , konu anlatımlı cep kitap tadında üretilmiştir ve temel düzeydedir.

Herkes için Biyoloji Defteri – Asel Yayıncılık – Gökçen Soyupek Sarı

Hocam elimin altında Biyoloji kitabım olsun fazla da büyük olmasın diyenler için ideal. Kalın bir kitap fakat normal kitap boyutlarına göre küçük. Kitabın dezavantajı ise yayın evinin sürekli kendini güncelleyememesidir. Kitap yazıldığı dönemde çok ses getirmişti.

Kitabın içerisinde çok çok az soru bulunmakta , o yüzden kesinlikle soru kitabı için bu kitabı almayın. Hani arada ben bilgilerimi gözden geçireceğim diyorsanız alabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var , bu kitap tüm biyoloji eksiğinizi kesinlikle kapatmaz. Sadece el altı kitabı olarak kullanılabilir.

Güncellik 75%
Temel Seviyeye Uygunluk 100%
Derece İçin Uygunluk 40%
Görsellik / Grafik 75%

Bu kitap soru bankasıdır , kitapta konu anlatımı bulunmamaktadır. İlgili kitap video çözümlüdür ve orta düzeydedir. 

Birey B Gelişim Serisi Soru Bankası – Birey Yayınları

Birey B seviyesi orta olup ama ben video çözümlü kitap arıyorum diyen öğrencilerimiz için idealdir. Eğer biyolojide belirli bir seviyeniz varsa ve orta düzey kendinizi geliştirmek için bir kitap arıyorsanız alabilirsiniz.

Kitabın eksik yanları ise bu kadar satmasına rağmen her sene soruları pek de güncelleyememesidir. Ama yinede sizi belirli bir noktaya getireceğine inanıyorum.

Güncellik 80%
Temel Seviyeye Uygunluk 60%
Yeni Nesil Soru Tipleri 70%
Derece İçin Uygunluk 60%
Pasteur Bile Çözerdi 50%
Görsellik / Grafik 55%

Bu kitap soru bankasıdır , konu anlatımı bulunmamaktadır.  Kitap video çözümlüdür ve orta düzeydedir.

Bilgi Sarmal TYT – AYT Biyoloji Soru Bankası – Davut Börekçioğlu , Ümit Demir

İşler grubunun iddialı yayınlarından birisi olan Bilgi Sarmal , tıpkı Birey B gibi orta düzey öğrencilerimize hitap eden bir soru bankası olmuş. Soru çeşitliliği bakımından hatırı sayılır bir arşivi olan kitap orta seviye kitap isteyen öğrencilerimiz tarafından alınabilir.

Kitap video çözümlüdür fakat kitabın çözümlerinin yapıldığı site ve çözümler yeterince özenli değildir. Bu bakımdan video çözümü için kitabı alacak öğrencilerimiz hayal kırıklığı yaşayabilir.

Güncellik 85%
Temel Seviyeye Uygunluk 60%
Yeni Nesil Soru Tipleri 80%
Derece İçin Uygunluk 60%
Pasteur Bile Çözerdi 55%
Görsellik / Grafik 65%

Bu kitap soru bankasıdır , konu anlatımı bulunmamaktadır ve kitap orta seviye için uygundur.

Çözüm Yayınları TYT – AYT Biyoloji 3D Soru Bankası – Kerim Korkmaz

Öğrencilerimiz tarafından bana en çok sorulan yayınlardan biri oldu. Kitabı incelediğimizde orta seviyeye hitap eden fakat ortanın belki biraz daha üstü olan soru tipleri ile karşılaştık. Kitabın içerisinde Birebir ÖSYM adı verilen bir kısım var bu kısımda soru tipleri güzel seçilmiştir. 2 kitaptan oluşuyor TYT ayrı ve AYT ayrı şekilde.

Kitapta olumsuz bulduğum nokta ise çok fazla paragraf tipi soruya yer vermemeleri olmuş. Fakat orta ve çok az üstü isteyen öğrenciler için çözülebilir kaynaklardan birisidir. Bu arada kitap video çözümlü yalnız çözümler yine pek iç açıcı değil bilginize efenim.

Güncellik 85%
Temel Seviyeye Uygunluk 55%
Yeni Nesil Soru Tipleri 75%
Derece İçin Uygunluk 65%
Pasteur Bile Çözerdi 60%
Görsellik / Grafik 60%

Bu kitap soru bankasıdır , konu anlatımı bulunmamaktadır ve kitap zor seviye için uygundur.

Aydın Yayınları TYT – AYT Biyoloji Soru Bankası

Aydın yayınları aslında çok eski yayınlardan birisidir. Kurucusu bir matematik yazarı olan Nesibe Aydın hocamızdır. Kitap başlangıçta TYT ve AYT birleşik olarak çıkmıştır fakat daha sonra TYT ve AYT olmak üzere 2 kitap haline çevrilmiştir. İçerisinde çok sert soruların olduğu kitap zor seviye arayanlar için idealdir.

Soru çeşitliliği bakımından da kitap ön plana çıkıyor. İçerisinde hatırı sayılır ölçüde soru bulunduran kitabın ne yazık ki video çözümleri hiç de iyi değil. Ama seviyesi iyi olan öğrencilerimiz bu kitabı almaktan çekinmesinler. Soruları gayet tatmin edicidir.

Güncellik 90%
Temel Seviyeye Uygunluk 20%
Yeni Nesil Soru Tipleri 85%
Derece İçin Uygunluk 85%
Pasteur Bile Çözerdi 80%
Görsellik / Grafik 60%

Bu kitap soru bankasıdır , konu anlatımı hatırlatmalar şeklinde verilir ama konu anlatım ihtiyacınızı karşılamaz ve kitap zor seviye için uygundur.

Palme Yayınları A ve B Biyoloji Soru Bankası – Bilgehan Peri , Banu Karağaç

Palme Yayınları biliyorsunuz ki Türkiye’nin %90’ı tarafından kullanılan bir yayındır. Aslında yayının geçmişine bakıldığında başlangıçta üniversite yayınları çıkardığını (akademik yayınlar) daha sonra Üniversite Hazırlık olarak yayınlar ürettiğini görebiliriz. Palme 2015 – 2017 yıllarına kadar en iyi biyoloji kaynağı diyebileceğimiz bir yayın iken son yıllarda özellikle yeni soru ekleme noktasında zayıf kaldılar. Yine de eğer ki elinizde varsa ve zor tipte sorular çözmek istiyorsanız Palme tek başına yeterli olmasa da sizi bir noktaya kadar götürecektir. 2 kitabı var birisi A birisi ise B şeklindedir.

Kitaptaki özellikle dikkatimizi çeken nokta ”sistemler” kısmı oldu. ÖSYM sistemler kısmında artık biliyorsunuz ki çok uçta kalmış şeyleri sormuyor. Fakat yayına açıp bakıldığında baya zorladığını ve bu zorlamanın aslına bakarsanız biraz gereksiz olduğu görülebiliyor. Grafik kısmına ise diyecek laf yok , çok iyi çizimlere sahipler.

Güncellik 60%
Temel Seviyeye Uygunluk 30%
Yeni Nesil Soru Tipleri 65%
Derece İçin Uygunluk 70%
Pasteur Bile Çözerdi 50%
Görsellik / Grafik 85%

Bu kitap soru bankasıdır ve kitap zor seviye için uygundur.

345 Yayınları – TYT Biyoloji Soru Bankası – Erdinç Çakıroğlu

345 biliyorsunuz matematik alanında kendini kanıtlamış bir yayınevidir. Fakat aynı başarıyı Biyoloji konusunda bence elde edebilmiş değiller. Sebeplerine gelince ise ; matematik kısmında biliyorsunuz zor seviye ve orijinal tipte sorular bölümü var. Aynı bölümü biyoloji kısmına da eklemek istemişler fakat gereksiz zorlukta sorular sormuşlar. Paragraf tipi soruların yoğun olduğu fakat bir o kadar zor olduğu bir yayın çıkmış sonuç olarak. ÖSYM biliyorsunuz ki bu kadar zorlamıyor , mantıklı sorular soruyor. Kitabın AYT’si de bu sene içerisinde çıkacak ama yine aynı olacağını düşünüyorum.

Bir diğer problem ise 345 in video çözümleri. Maalesef video çözümler , sırf kitabın çözümleri yapılsın diye çekilmiş sanki. Bu bakımdan da sınıfta kalabiliyorlar. Yine de ben ilginç tipte soru görmek istiyorum diyenler için çözülebilir. Ama kesinlikle seviyeniz iyi değilse bu kitabın yanından geçmeyiniz.

Güncellik 80%
Temel Seviyeye Uygunluk 20%
Yeni Nesil Soru Tipleri 80%
Derece İçin Uygunluk 70%
Pasteur Bile Çözerdi 70%
Görsellik / Grafik 65%

Bu kitap soru bankasıdır ve kitap zor seviye için uygundur.

Supara Yayınları – TYT AYT Biyoloji Soru Bankası

Yine merak edilen yayınlardan birisi de Supara idi. Yayının az geçmişine baktığımızda Endemik Yayınları’na ait olduğunu görebiliriz. Endemik yayınlarının biraz daha güncellenmiş halidir kendileri. Yeni nesil sorular eklemişler , fakat kitaptaki görsellik beni benden aldı. Kitabın iç dizayn tasarımı insanı maalesef hayattan soğutuyor. Bir de birkaç tane normalde müfredatta olmayan konuyu paragraf haline getirip tanımını verip sormuş , bu da baya ilginç olmuş doğrusu.

Kitabın video çözümleri yoktur , zor seviye olarak nitelendirebileceğimiz bir yayındır. Daha önce Endemik yayınlarını çözdüyseniz veya elinizde Endemik yayınları varsa bu kitabı almanıza hiç gerek yoktur.

Güncellik 80%
Temel Seviyeye Uygunluk 30%
Yeni Nesil Soru Tipleri 80%
Derece İçin Uygunluk 80%
Pasteur Bile Çözerdi 75%
Görsellik / Grafik 40%

Bu kitap soru bankasıdır ve kitap orta ve üstü seviye için uygundur.

Limit Yayınları – TYT AYT Biyoloji Soru Bankası

Limit yayınları , yine piyasaya çıktığı dönem çok güzel soruları bulunan fakat daha sonraları kendini güncellemeyi unutan yayınlardan birisidir. Özellikle akademik kaynaklardaki deneylere genişçe yer vermişler ve bunları soru haline başarıyla dönüştürmüşlerdi. Fakat yayının ismi çok duyulunca maalesef güncellemeyi biraz boşladılar.

Seviyeniz orta ve biraz üstü ise çözebilirsiniz veya elinizde varsa ve düzeyiniz orta veya biraz üstü ise bir göz atmanızda fayda vardır.

Güncellik 70%
Temel Seviyeye Uygunluk 30%
Yeni Nesil Soru Tipleri 70%
Derece İçin Uygunluk 70%
Pasteur Bile Çözerdi 70%
Görsellik / Grafik 50%
Yazar Hakkında
Toplam 40 yazı
Aras Tuğcu
Aras Tuğcu
Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu olan Aras Tuğcu 9 yıldan bu yana internet üzerinden Biyoloji dersleri anlatmaktadır. Online eğitimde özellikle yurtdışında varolan güncellemeleri takip eden Aras Tuğcu sizlere profesyonel ve kaliteli bir eğitim vermeyi amaçlar.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara